Mobilní a modulové domy Legislativa

Legislativa mobilních a modulových domů

Rádi bychom Vám touto cestou objasnili otázku, kterou neustále slyšíme od našich klientů, kteří řeší stejný problém a to problematiku všech stavebních úřadů schvalovat, nebo zakazovat umístění mobilních a modulových domů. Každý prodejce v dnešní době hlásá:

„Na mobilheimy není potřeba stavební povolení“.

Ale pozor na to co hlásají prodejci. Říkají tímto pouze půlku pravdy. Ano, není potřeba stavební povolení, ale za splnění určitých podmínek, které vyšly na základě metodiky od ministerstva pro místní rozvoj. Základem ovšem je, že v místě usazení musí být schválen územní plán. Bez tohoto na pozemek nelze legální cestou nic umístit.

Jedná-li se o mobilní dům, musí být tento dům osazen tažnou ojí a pojízdnými koly (ty mohou být demontovatelné). Musí ho být možno zapřáhnout za tažné zařízení (traktor, offroad aj..) a odtáhnout na pozemku po vlastní ose. Na tento dům, nelze čerpat hypotéku, ale pouze spotřebitelský úvěr, jelikož dům není pevně ukotven k základovým pilotům. Mobilní "Český dům" tyto požadavky samozřejmě splňuje.

Pokud se jedná o Modulový systém domu, nejedná se o mobilní dům typického charakteru a na přesun takového domu, už potřebujete jeřáb a podvalník na odvoz. Může se jednat o jeden modul, nebo o více modulů do sebe zapadajících a sešroubovaných k sobě. Dům nemusí mít oj, ani pojízdná kola. Na tento dům lze čerpat hypotéční úvěr, jelikož je ukotven pevně k základovým pilotům.
 
Jestliže chcete stavět dům bez stavebního povolení, je opravdu zapotřebí dodržet mobilitu domu. Mobilita v žádném případě nespočívá v tom, že vám prodejce řekne "prodáváme mobilní dům",  přijede jeřáb, naloží dům na podvalník a odveze ho, na to velký pozor. Někteří prodejci uvádějí tento systém za mobilní, ale není tomu tak.

Český dům Vám můžeme dodat jak ve variantě Modulových staveb, tak ve variantě mobilního domu. Záleží pouze na Vašem přání.
Předkládáme metodiku od Ministerstva pro místní rozvoj.

V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat, rádi vám s touto problematikou poradíme.


+420 220 770 222